Δεν πειράζει, Στέφανε! «Λύγισε» στον τελικό από τον σπουδαίο Ναδάλ ο Τσιτσιπάς

Η τρελή πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά δεν έμελλε να ολοκληρωθεί με την κατάκτηση του Rogers Cup, αφού ο 20χρονος τενίστας γνώρισε την ήττα στον τελικό από το Νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης, Ράφα Ναδάλ.Ο Στέφανος τα έδωσε όλα και προβλημάτισε ιδιαιτέρως τον σπουδαίο αντίπαλό του, ειδικά στο δεύτερο σετ, όταν έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση.

Ο Ισπανός θρύλος του τένις, όμως, βρήκε τις λύσεις και μπόρεσε να κατακτήσει μια δύσκολη νίκη και μαζί την κούπα με 2-0 σετ (6-2, 7-6).

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε δυναμικά κερδίζοντας το πρώτο γκέιμ, όμως στη συνέχεια ο Ναδάλ ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και πήρε τον έλεγχο του αγώνα και δυσκόλεψε τον Τσιτσιπά, αναγκάζοντάς τον σε αρκετά αβίαστα λάθη. Ο Ισπανός κυριάρχησε στο πρώτο σετ, το οποίο κέρδισε με 6-2.

Ο Ναδάλ συνέχισε να είναι ιδιατέρως αποτελεσματικός και στην αρχή του δεύτερου σετ, παίρνοντας προβάδισμα με 2-0.

Ωστόσο, η αντίδραση του Τσιτσιπά μετέτρεψε το δεύτερο σετ σε ντέρμπι. Η πρώτην απάντηση του συμπατριώτη μας ήρθε στο τρίτο γκέιμ, όταν έπαιξε επιθετικά απέναντι στον Ισπανό και μείωσε σε 2-1. Ο Ναδάλ έκανε το 3-1, ο Τσιτσιπάς όμως παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής κερδίζοντας το 5ο γκέιμ και μειώνοντας σε 3-2.

Με όπλο το σερβίς του ο Ισπανός έκανε το 4-2, αλλά ο Στέφανος τον πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα και εκμεταλλευόμενος το δικό του σερβίς πήρε ακόμα ένα γκέιμ, πλησιάζοντας ξανά στο 4-3.

Ο Ναδάλ πήρε το 8ο γκέιμ για το 5-3, αλλά ο Τσιτσιπάς είχε για ακόμα μια φορά την απάντηση. Σερβίροντας με αποτελεσματικότητα ο Έλληνας τενίστας μείωσε σε 5-4 και κέρδισε ακόμα μια ευκαιρία για να κυνηγήσει την ανατροπή. Όχι μόνο αυτό αλλά στη συνέχεια έκανε για πρώτη φορά break, ισοφαρίζοντας σε 5-5. Με ανεβασμένη ψυχολογία ο Στέφανος πήρε και το επόμενο γκέιμ και πέρασε μπροστά με 6-5!

Λίγο έλειψε ο Τσιτσιπάς να πάρει και το σετ, όμως στο 12ο γκέιμ ο Ναδάλ επικράτησε στις λεπτομέρειες και έστειλε το σετ στο τάι μπρεικ. Εκεί ο Τσιτσιπάς πάλεψε μέχρι τέλους, αλλά τελικά «μίλησε» η κλάση του Ισπανού, ο οποίος επικράτησε με , έκανε το 2-0 και πανηγύρισε τον 80ό τίτλο στην τεράστια καριέρα του.

πηγη

Διαβάστε την συνέχεια εδώ

Η Ξανθίππη του 50-50 σκέτο TOYMΠANO και Oλoy@μvn-Aν δεν το δεις, δεν θα το πιστέψεις

Κούρεμα δανείων μείωση 50% σε στεγαστικά και 85% σε καταναλωτικά.